Repertoar

191028, Repertoar Mjölby

Reed: Sixth Suite
Brubeck: Blue Rondo á la Turk
Whitacre: Equus
Barnes: Yorkshire Ballad
Marquez: Danzon No. 2

 

 

191006, Repertoar Stockholm

Wolfgang A. Mozart: Ouvertyr till Trollflöjten
Helena Munktell: Bränningar, Symfonisk svit
Arturo Marquez: Danzon 2
Joseph Haydn: Symfoni nr 103 ”Pukvirveln”

 

 

190929, Repertoar Åbo, Finland

Vaughan-Wiliams: English Folk Song Suite
De Meij: Spring, Minna Nyberg, sopran
Ticheli: Blue Shades
Grainger: Colonial Song

 

190919, Repertoar Boden

Liadow: Polonäs
Stern: BB ockupationen solist Erik Wahlgren cello
Ullberg: Grå-Oskars vals
Mahler: Symfoni nr 1 sats 3
Shostakovich: Vals
Holst: Jupiter ur Planeterna

 

190630, Repertoar Göteborg

Norén:Strövtåg i hembygden
Holst: Suite nr 2
Trad: Ack Värmeland du sköna
Hanssen: Valdres marsch
Hazo: Ride
Grainger: Lincolnshire Posy
Menken: Aladdin
Damberg: Hemvärnsmarsch
Andersson: Thank you for the music

190626, Repertoar Känsö

Trad: Ack Värmeland du sköna
Norén:Strövtåg i hembygden
Menken: Aladdin
Damberg: Hemvärnsmarsch

190616, Repertoar Vallby Västerås

Dohlin: Nordergutarna
Moraeus: Koppången
Vaughan Wiliams: English folk song suite
Anderson: Buglers Holiday
Barker. Broadway Showstoppers Overture
Sedel: Lola Flores
Norén:Strövtåg i hembygden
Trad: Gärdebylåten
Taube: I valstakt med Evert
Berndalen Sveriges veteraners marsch

190613, Program Regementsparken Gävle

Sparke: Orient Express
Alfvén: Uppsala Rapsodi
Giroux: One Life beautiful
Clarke: The Debutantes, solist Robert Sundberg trumpet
Pierre Leman: Marche des Parachutistes Belges
Schmidt: Hälsinge regementes marsch

 

190519, Repertoar Uppsala

Sparke: Orient Express
Van der Roost: I shall love but thee
Giroux: One Life beautiful
Puccini: O Mio Babbino caro
Pierre Leman: Marche des Parachutistes Belges

 

190505, Repertoar Västerås konserthus

 

Vaughan Williams: English Folk Song Suite, sats 1-3
Gershwin: Ambulatory Suite, sats 1-3
Sjostakovitj: General Dance et Apotheosis
Russel Bennett: Suite of Old American dances, sats 5: Rag
Berndalen: Sveriges Veteraners Marsch
Gudim: Norsk Veteranmarsj
Sparke: Music for a Festival, sats 1-3
Newton Howard (arr Bocook): King Kong
Brossé (arr deMeij): Tintin Prisoners of the Sun

 

190430, Repertoar Stockholms slott

 

Trad, arr Karl-Johan Ankarblom,  Jämtlandssången
Andreas Holmlund, Hyllningsmarsch till Carl XV! Gustaf
Wilhelm Harteveld , Marcia Carolus Rex
Kungssången

 

190426, Repertoar Gislaved

Béla Bartók, Rumänska danser
Lisa Rydb
erg, Lisa Långbacka, Ny folkmusik
Edvard Grieg, Symfoniska danser
Hugo Alfvén, Polska ur den förlorade sonen

 

190323, Repertoar Uppsala Stadsteater

David Maslanka Give us this day
Julie Giroux One life beautiful
arr Fredrik Gustafsson: Hip hop symphony 80, 90-tal
arr Sten Åstrand: Hip hop symphony 00-tal, final

 

 

 

190212, Repertoar Stockholm

F. von Suppé: Light Cavalry
P.Grainger: Irish Tune from County Derry
C. Larsson: Marcietta
E.Morriconi: Gabriels Oboe, solo: Lotta Flood
Ulvaeus /Andersson Highlights from Chess
L. Karlsson: Major Texas Nulli Secundo
 

 

 

190120, Repertoar Acusticum Piteå

Ullberg Norrbottnisk svit
Pettersson I Hallonbacken, solist Robert Ek, Klarinett
Johansson Som en ljuspelare i ett molnhav, solist Sara Hammarström, Flöjt
Soulahti Sinfonia piccola
Liadow Polonaise

 

 

 

190106, Repertoar Karlskrona konserthus

Beethoven Militair-Marsch
Britten The Courtly Dances
Mahler Lieder enes fahrenden Gesellen
Aulin Polonaise
Bizet ur Carmen
Strauss Wiener Blut
Mozart Cansonetta ”Deh vieni alla finestra
Wagner Sången till Aftonstjärnan
Strauss Tritsch-Tratsch polka
Strauss Radetzky-Marsch

 

 

 

190105, Repertoar Ystad teater

Lindgren Skånska Luftvärnskårens Marsch
Beethoven Militair-Marsch
Britten The Courtly Dances
Mahler Lieder enes fahrenden Gesellen
Aulin Polonaise
Bizet ur Carmen
Strauss Wiener Blut
Mozart Cansonetta ”Deh vieni alla finestra
Wagner Sången till Aftonstjärnan
Strauss Tritsch-Tratsch polka
Strauss Radetzky-Marsch

 

 

 

181231, Repertoar Stockholms slott

Beethoven Marsch in D Major
Benjamin Britten Courtly Dances
Mahler Arr. B. Tommy Andersson Lieder eines Fahrenden Gesellen
Valborg Aulin Polonaise
Johan Strauss Wienerblut
W.A Mozart Arr. Folke Nilsson Canzonetta ur Don Giovanni
Johan Strauss Arr. Finn Rosengren Radetzkymarsch
Gustaf Nordqvist Arr. Folke Nilsson Till havs
Ernst Urbach Reginamasch

 

 

 

181226, Repertoar Stockholms Slott

Polonaise, from the opera ”Christmas Night” musik: Rimsky-Korsakov
Giv mig ej glans, ej guld, ej prakt musik: Jean Sibelius text: Zacharias Topelius arr: Jerker Johansson sångsolist: Jeanette Köhn
Sommernatt Ved Fjorden musik: Ketil Björnstad arr: Jon Rörmark trumpetsolist: Olle Hermansen
Epilog ur En Vintersaga musik: Lars-Erik Larsson
The most wonderful birthday of all musik: Carl Davis text: Norman Newell arr: Jerker Johansson sångsolist: Jeanette Köhn
Let the bright Seraphim musik: Georg Friedrich Händel arr: Michel Rondeau sångsolist: Jeanette Köhn trumpetsolist: Olle Hermansen
O, Helga natt – Adams Julsång musik: Adolphe Adam arr: Per-Olof Ukkonen trumpetsolist Olle Hermansen
I Shall love but thee musik: Jan Van der Roost sångsolist Jeanette Köhn trumpetsolist: Olle Hermansen 

 

 

 

181208, Repertoar Stockholm

Per Grundström: I Gevär
Takashi Hoshide: A Christmas Carol Fantasy
jean Sibelius: Julsång
Stefan Nilsson: Gabriellas sång
Gershwin/Riddle/Rydh: Ambulatory Suite
Percy Grainger: Irish tune from County Derry
Carl Davis: The most beautiful birthday of all
Mel Thormé: The Christmas song
Alfred Sadel: Lola Flores
Leigh Harline: When you wish upon a star
Karl Teike: Unter Waffengefhärten

 

 

 

181111, Repertoar Umeå

Gunnar Ullberg Norrbottnisk svit
Mikael Karlsson Battlefield
Rimski-Korsakov Capriccio Espagnol
Jule Massenet Mediation ur Thais
Shostakovich vals ur Svit för varietéorkester
Holst Jupiter ur Planeterna

 

 

 

181027, 181028 Repertoar, Uppsala

David Maslanka Give us this day
Julie Giroux One life beautiful
arr Fredrik Gustafsson: Hip hop symphony 80, 90-tal
arr Sten Åstrand: Hip hop symphony 00-tal, final

 

 

 

180914 Repertoar, Domkyrkan, Linköping

Percy Grainger Irish Tune from County Derry
Percy Grainger ”Shepherd’s Hey” English Morris Dance
Percy Grainger Colonial Song
Percy Grainger Country Gardens
Percy Grainger Sats 6 ur Lincolnshire Posy, The Lost Lady Found
Samuel R.Hazo Diamond Fanfare
Bart Picqueur Mutations (The survival of the fittest)
Percy Grainger Sats 2 ur Lincolnshire Posy, Harkstow Grange

 

 

 

180901 Repertoar, Sala

John Wasson: Silver Celebreation
Gustav Holst: First suite in Eb
Edward Elgar: Pomp and circumstance
George Friedrich Händel: Music for Royale Fireworks
Ove Green: Vid dagens slut

 

 

180819 Repertoar, Trondheim

Wilhelm Harteveld: Carolus Rex
Hugo Alfvén: Djävulspolska ur den förlorade sonen
Rolf Løvland: Kärleken och livet
Per Moreaus: Koppongen
Evert Taube: Dansen på Sunnanö
Stefan Nilsson: Gabriellas sång
Sam Rydberg: I täten
Rolf Løvland: La de svinge
Rolf Løvland: Danse mot vår
Bent Fabricius Bjerre: Flåklypa-medley
Viktor Widqvist: Under Blågul fana

 

 

180707 Repertoar Stortorget, Stockholm

English folk song suite sats 1, Vaughan Williams
Belle of the Ball, Leroy Anderson
Jag vet en dejlig rosa, trad
Seeadler, Herman Schäfer
I valstakt med Evert, arr Robert Sjölin
Vivu Esperanto, Sam Rydberg
Gabriels Oboe, Ennio Morricone solist Caroline Eriksson, klarinett
Gardeskamrater, Sam Rydberg
Selection from La Cage aux Folles.
Regina, Ernst Urbach

 

 

180701 Repertoar Göteborg

Helge Damberg Hemvärnsmarsch
Alfred Reed Camino Real
Trad Jag vet en dejlig rosa
Philip Sparkes Music for a festival
Schlagerwinners Made in Sweden
Curt Larsson Hälsingesägen
John Wasson Silver celebreation
Andersson/Ulveus Does your mother know
Sam Rydberg Vivu esperanto
J P Sousa Stars and Stripes

 

 

Repertoar Vaxholm 180613

Sam Rydberg: I täten
Sam Rydberg: Vivu Esperanto
Viktor Widqvist: Fladdrande fanor
Arnold Safroni: Imperial Echoes
Per Berg: Leve Amiralen
Herrman Schäfer: Seeadler
Ernst Urbach: Regina
Sam Rydberg: Gardeskamrater

 

 

Repertoar Bryssel 180526

John Mackey Asphalt Cocktail
Bart Picqeuer: Mutations

John Mackey Wine-Dark Sea
Derek Borgouise: Mont Ferrutx

 

 

Repertoar Uppsala 180422

 

Pierre Leman: Marche des Parachutistes Belges
Wilhelm Pettersson Berger: Till Rosorna
Johan De Meij: T-bone Concerto
Arthur Prevost: Marche de la Gendarmerie Nationale Belge
Bart Picqeuer: Mutations
John Mackey Asphalt Cocktail
John Mackey Wine-Dark Sea
Derek Borgouise: Mont Ferrutx

Solist
Olle Widell, trombon

 

Repertoar Stockholm 180415

Ivar Widner: Vår Flotta
Richard Strauss: Allerseelen
Astor Piazzolla: Adiós Nonino
Jan van der Roost: Flashing winds
Astor Piazzolla: Milonga för tre & Libertango
Arturo Marquez: Danzón no. 2

Solist:
Anders Paulsson, sopransax

 

Repertoar Stockholm 180220

John Wiliams / Johan de Meij: Starwars saga,
Leroy Anderson: A Trumpeters Lullaby
Johan de Meij: Lord of the rings

Solist:
Alexander Widergren, trumpet

 

Repertoar Lycksele 180218

Frank Ticheli: Shenandoah 
Enrico Morricone: Gabriels oboe
Ralph Vaughan Wiliams: English Folk songs          
Jerry Herman: Selections from La Cage aux Folles

Solist:
Johanna Stenmark, oboe 

 

Repertoar Uppsala 180204

John Williams: Olympic fanfare and theme 
Darius Milhaud: Suite Francaise 
Johannes Hanssen: Valdres marsch 
Carl Teike: In treue fest 
Gustav Holst: Somerset Rhapsody 
Derek Bourgeois: Mont Ferrutx 
Johannes Eriksson : Marsch (uruppförande)

 

Repertoar Piteå 180124

Ludwig van Beethoven: Symfoni nr 5 sats 4
Rimsky-Korsakov: Capriccio Espagnol
Alberto Ginastera: Danzas , Los Trabajadores agricolas
Mikael Karlsson: Battlefield
Hugo Alfvén: Polska ur den förlorade sonen

 

Repertoar Göteborg 171210

John Wasson: Festival Fanfare for Christmas
Jean Sibelius: Julsång
Alfred Reed: Armeniska danser part 1

 

Repertoar Uppsala 171126

Toots Thielemanns: Bedårande Sommarvals
George Gershwin: Someone to watch over me
Bill Whelan : Riverdance
Dirk Brossé: Tintin – Prisoners of the sun
Antônio Carlos Jobim: Siv Larssons dagbok,
Povel Ramel: Visan om mina vänner
Cole Porter: Anything goes

solister:
Rigmor Gustafsson
Trio X

 

Repertoar Trondheim 170901

Sam Rydberg: Italia
David Glänneskog: Concerto for trumpet
Evert Taube/ Olov Helge, Så skimrande var aldrig havet
Aram Katchaturian: Adagio från Spartacus
Lars Färnlöf: Att angöra en brygga
Kenneth. J Alford: Gibraltar
Ketil Björnstad, Sommernatt vid fjorden
György Ligeti: Macabre Ouverture
Edward Grieg: Hjemkomst-stormen

Solister:
Geir Morten Øien, kornett
Wenche Merete Helbæk, oboe
Jostein Haug Netland, altsax

Kristin Louise Hetland, kornett

Repertoar Harstad, Norge 170818

Sam Rydberg: Italia
Henry Mancini: Mancini Melodier
Gustav Holst: First Suite in Eb
Öivind Berg: Kontrapunkt i Grukkedalen
Quincy Jones: Soul Bossa Nova 
John Philip Sousa: Manhattan Beach
Kai Nielsen: Kong Fredrik IX honnörsmarsch

Solist:
Steinar Almenning Døvle, piccolaflöjt

Repertoar Harstad, Norge 170817

Michail Glinka: Ouverture; Russlan och Ludmilla
Adam Gorb: Yiddish Dance
Jan Johansson/ Geirg Riedel: Med Emil och Pippi
Alfred Reed: Armenian Dances
Hugo Alfven: Djävulsdans ur ”Den Förlorade sonen”

 

Repertoar Stockholm 170609

Bernhard Crusell: Konsert för Klarinett
Henryk Wieniawski: konsert för violin
Vincenzo Bellini: Concerto in Eb for Oboe
John Rutter: Magnificat

Solister
Astrid Le Clercq, klarinett
Jennifer Laxén, violin
My Svenman, oboe

Repertoar Uppsala 170514

Jerker Johansson: Brudmarsch 
Philip Sparke: The Unknown Journey 
Percy Aldridge Grainger: Shepherd’s Hey 
Ennio Morricone: Gabriel’s oboe 
Leroy Anderson: Clarinet Candy 
George Lloyd: HMS Trinidad March 
Curt Larsson En Hälsingesägen 
Trad: Believe me, if all those endearing young charm 
Jan van der Roost: Spartacus 
David Rose: Holiday for trombones 
John Philip Sousa: Manhattan Beach March 
John Clifford Heed: In Storm and Sunshine March 

Solister
Barbara Otto, oboe
Bo-Inge Svensson, trumpet

Repertoar Karlskoga 170514

Stevie Reich: Music for pieces of wood
Bizet/Stjedrin: Carmen Svit
Dimitri Shostakovich: Suite for variety orchestra

 solister

Hans Lindbäck, slagverk
Joakim Nordin, slagverk
Håkan Landgren, slagverk
Fredrik Duvling, slagverk
Stefan Kahl, slagverk

Repertoar Skellefteå 170409

Charles Gonoud: Petite Symphonie
Ludwig van Beethoven: Konsert nr 3 för piano och orkester
Ludwig van Beethoven: Symfoni nr 5

 Solist
Staffan Sandström, piano

Repertoar Skellefteå 170326

Sergei Rachmaninov: Pianokonsert nr 2
Aram Katchaturian: Spartacus sats 2
Gunnar Ullberg: Moahrmma

Solist
Gabriel Kopparmark piano 

Repertoar Stockholm 170217

Josef Haydn: Konsert för violoncell och orkester i C dur
Hilding Rosenberg: ur Resan till Amerika
Edvard Grieg: Sigurd Jorsalfar
Edward Gregsson ur konsert för tuba och wind band

Solister
Mattias Martinsen, cello
Isak Hård, tuba 

Repertoar Uppsala 170212

Johan de Meij: Spring 
Robert Sund: Gånglåt från Mockfjärd “Kullerullvisan” 
Vår på Saltkråkan Ulf Björlin
Georg Riedel: Sommaren är min 
Bengt Hallberg: Piluttavisan 
Georg Riedel: Sjörövar-Fabbe 
Lille Bror Söderlundh: Kattvisan 
Georg Riedel: Hujedamej 
Jan Johansson: Här kommer Pippi Långstrump 

 

Repertoar Harstad 170302

Bizet/Stjedrin: Carmen svit
Anders Eliasson: Kimmo
Lou Harrison First concerto for flute and percussion, 
Sven David Sandström: Drums

Solister
Ole-Thomas Gjærum, trumpet
Steinar Almenning Døvle, flöjt 

Repertoar Stockholm 170129

Alberto Ginastera: Obertura para el ”Fausto” Criollo
Heitor Villa-Lobos: Uirapurú,
Silvestre Revueltas: Sensemayá
Arturo Márquez : Danzón no 2
Silvestre Revueltas : La noche de los Mayas

 

Repertoar Sarpsborg 161213

Nigel Hess: A Christmas Overture,
George Gerhswin/Niclas Rydh: Ambulatory Suite
Mel Tormé: The Christmas song
Johan De Meij: Polish Christmas Suite
Jean Sibelius: Finlandia

Solist
Anna Mathea Huseby sopran 

Repertoar Göteborg 161204

Takashe Hoshide: A Christmas Carol Fantas
Carl Davis: The most wonderful birthday
Mel Tormé: The Christmas song

Solister
Eva Lotta Hultman sopran
Andreas Hall tenorsax    

Repertoar Göteborg 161113

Cécile Chaminade: Concertino pour Flute
Anton Dvorak: Slavisk dans nr 8

Solist
Astrid Eriksson flöjt 

Repertoar Uppsala 161023

Jean Sibelius: Finlandia 
Percy Aldridge Grainger: Colonial Song 
Richard Strauss: Konsert nr 1 för horn och orkester
Václav Nelhýbels: Trittico
Trad: Gammal Fäbodpsalm

Ottorino Respighi: La Befana från Feste Romane 
Magnus Hylander: Polacksbacken marsch 

Solist
Annamia Larsson valthorn

Repertoar Stockholm 161021

Leonard Bernstein: West Side Story
Edward Lalo: Symphonie Espagnol
Anton Dvorak: Symfoni nr 8
Anton Dvorak: 8: Slavisk dans nr 8
Hugo Alfvén: Polska ur den Förlorade sonen

Solist
Storm Dunder violin

Repertoar Jönköping 160424

Felix Mendelssohn: Das Märchen von der schönen Melusine
Johann Nepomuk Hummel: Konzert für Trompete und Orchester Eb-Dur
Jean Sibelius: Intermezzo och Marcia ur Kareliasviten
Aram Khachaturian: Spartacus, Adagio
John Williams: Harry Potter Wondrous World

Solist
Magnus Johansson trumpet

Repertoar Västerås 160417

Léo Delibes: ur Lacmé
Giacomo Puccini: ur Manon
Peter Tjajkovskij: ur Spader Dam
Aram Khachaturian: ur Spartacus

Repertoar Uppsala 160410

Leonard Bernstein. Somewhere 
Leonard Bernstein: A quiet girl 
Leonard Bernstein: Something’s coming 
Leonard Bernstein: Wrong note rag 
Samuel Hazo: Ride 
Lars Färnlöf: Att angöra en brygga 
Richard Rodgers: Have you met miss Jones 
Percy Aldridge Grainger: Harkstow grange 
Karl King: Barnum & Bailey’s favorite march 
Richard Rodgers: My favorite things 
Joe Sample: Same old story 

solister:

Nils Landgren sång, trombon
Margareta Bengtson,sång, harpa
Trio X

Repertoar Piteå 160318

Anton Dvorak: Slavisk Dans nr 3
Camille Chaminade: concertino pour flute
Mikael Karlsson: Battlefield
Anton Dvorak: Slavisk Dans nr 8
Alberto Ginastera Estancia: Malambo

Solist
Astrid Eriksson flöjt

Repertoar Uppsala 160117

Lars-Erik Larsson: Epilog ur En vintersaga 
Giancarlo Castro d’Addona: Grand Fanfare 
Astor Piazzolla: Adiós Nonino
Sven Fridolfsson. Hymn och fanfar 
Sam Rydberg: Italia 
Astor Piazzolla: Milonga för tre & Libertango
Arturo Marquez: Danzón no. 2 

Solist
Anders Paulsson sopransax

Repertoar Karlskoga 151129

Edward Elgar: Triumphal March
Johan Gund: Novus Nehmus
John Rutter: Magnificat

Solist
Nils Erik Hagström barytonsax
Anna Rydberg sopran

Repertoar Uppsala 151025

Dmitrij Sjostakovitj: Festive overture 
Percy Grainger: Irish tune from County Derry 
Edward Gregson: Concerto for Tuba
Kenneth J Alford: Army of the Nile 
Heitor Villa-Lobos: Concerto grosso , 
Alfred Reed: Armeniska danser, del 1 
František Kmoch: Naše zlatá Praha 

Solister
Kristian Möller, klarinett, Anders Matell, fagott, Malin Gustavsson, flöjt, Daniel Burstedt, oboe
Simon Frisk tuba

Repertoar Skellefteå 150426

Wolfgang Amadeus Mozart:
Ouvertyr från Don Giovanni
Pianokonsert nr 21 i C-dur
Symfoni nr 40 G-moll

Solist
Anna Buchenhorst piano

Repertoar Bodö 141101

Sergei Prokofiev: Symfoni nr 1
Camille Saint Saëns: Djurens karneval
Igor Stravinsky: Historien om en soldat

Solist
Nanna Elisabeth Berntsen berättare

Repertoar Uppsala 131026

Leonard Bernstein: Mass for Brass Quintet and Wind Band
Aaron Copland: Shaker Suite 
Alfred Reed: El Camino Real 
Modest Musorgskij: Tavlor på en utställning

Solister
LInnékvintetten

Repertoar Karlstad 141019

Wolfgang Amadeus Mozart: Andante i C
Wolfgang Amadeus Mozart: Konsert nr 21 för piano och orkester
Johan Blixt : Appendix till Mozarts 21 (uruppförande)
August Söderman:
Ouverture i F
Intermezzo (Ett sjömansliv)
Burlesque
Svenska folksånger och folkdanser

Solister
Anneli Nilsson flöjt
Jerker Nibrandt piano

Repertoar Uppsala 140427

Gioacchino Rossini: Ouvertyren till Wilhelm Tell
Richard Wagner: Valkyrieritten ur Niebelungens Ring
John Williams: Theme from Schindlers List,
Dirk Brossé: Tintin – Prisoners of the Sun
Johan De Meij: Gandalf ur Lord of the Ring
Percy Grainger: Irish tune from County Derry & Shepherd´s Hey
John Williams: Indiana Jones Selection,
Vasilij Agapkin: Slaviska kvinnans avsked

Repertoar Gislaved 130928

Paula af Malmborg Ward: Dissonat
Pjotr Tjajkovskij Rokkokovariationer
Anton Dvorak Symfoni nr 9 Nya Världen

Solist
Anderas Brantelid cello

Repertoar Gislaved 120929

Ludwig van Beethoven Konsert för violin och orkester
Ludwig van Beethoven Symfoni nr 5

Solist
Malin Broman violin

Repetoar för Gislaved 120924

Jean Sibelius: Finlandia
Edvard Grieg: Jag älskar dig
Pjotr Tjajkovskij: Kuda Kuda

Carl Nielsen: Symfoni nr 1

Solist
Richard Söderberg, tenor