221211, Program, Kaunas

221211, Program, Kaunas

 

Tangos with State Wind Orchestra

Charles Gounod: Petite Symphony
Sven David Sandström 4 pieces for soprano saxophone and small orchestra, Anders Paulsson guest soloist
Igor Stravinsky Tango
Georg Gershwin: Cuban ouverture
Astor Piazzolla Milonga  for tree
Astor Piazzolla Adios Nonino
Astor Piazzolla Libertango
Alfred Reed El Camino real

 

 

 

 

 

 

 

211209, Program Vilnius

 

Tangos with State Wind Orchestra

Charles Gounod: Petite Symphony
Sven David Sandström 4 pieces for soprano saxophone and small orchestra, Anders Paulsson guest soloist
Igor Stravinsky Tango
Georg Gershwin: Cuban ouverture
Astor Piazzolla Milonga  for tree
Astor Piazzolla Adios Nonino
Astor Piazzolla Libertango
Alfred Reed El Camino real

 

 

 

 

 

 

 

211121, Program, Knivsta

 

Uppsala Blåsarsymfoniker höstkonsert

Jerker Johansson: Slottssvit
Rimsky Korsakov: Concert for oboe and band solist Charlotta Flood
Andrea Tarrodi: Seamounts uruppförande
Astor Piazzolla: Milonga for three solo for Sopransaxofon solist Mats Wessling
Maurice Ravel:  Pavan over a dead princess
Helge Damberg: Svensk flygarmarsch

 

 

 

 

 

 

 

211114, Program, Piteå

 

Norrbottens Ungdomsorkester 30 år

30 års kalaset

Gunnar Ullberg: NUS 30 år solistparad solister: Solister: Marie-Louise Granström, mezzosopran, Isabelle Andö, violin, Malin Trast, tvärflöjt, Solgerd Isalv, mezzosopran, Stina Bohlin, klarinett, Lars Ullberg, trombon och Marcus Ström, slagverk

Wilhelm Stenhammar: Mellanspel ur Kantaten Sången

Philip Sparke Music for a festival

G. Gershwin Rhapsody in Blue solist Elias Xie piano

Arturo Marquez: Danzon II

 

 

 

 

 

 

 

211023, Program Västerås

 

Västerås Stadsmusikkår

Musik från Pippi Emil och Madicken
Itaru Sakai Seventh night of July
Stephen Bulla: Symphonic Highlights from Frozen
Ted Huggens Air poétique
John Moss Selections from Aladdin
Robert Sund: Gånglåt från Mockfjärd “Kullerullvisan”
Vår på Saltkråkan Ulf Björlin arr: Olov Helge
Georg Riedel: Sommaren är min arr: Olov Helge
Bengt Hallberg: Piluttavisan  arr: Sven Fridolfsson
Georg Riedel: Sjörövar-Fabbe arr: Sven Fridolfsson
Lille Bror Söderlundh: Kattvisan arr Olov Helge
Georg Riedel: Hujedamej  arr: Jan Berger
Gösta Linderholm: Luffarvisan arr Ola Halvarsson
Jan Johansson: Här kommer Pippi Långstrump arr Olof Helge

 

 

 

 

 

 

 

211017, Program, Björneborg

 

Wegelius Wind orchestra

 

Namie Horikawa (Akido Matsuda):  Crescent moon dance
Andrea Tarrodi: Seamounts
Alfred Reed. Concerto for tumpet and winds, Albinus Borg trumpet
Philip Sparke Year of the Dragon